Kunsziget, 2023.06.22.
Kunsziget Község Önkormányzata (Kunsziget, József Attila u. 2.) a „Települési környezetvédelmi infrastruktúra-fejlesztése Kunszigeten” című TOP-2.1.3-16-GM1-2021-00056 kódszámú pályázata a TOP-2.1.3-16 kódszámú „Felhívás Települési környezetvédelmi infrastruktúra fejlesztésére a megyékben” című felhívás alapján valósítja meg a nevezett projektet.
A projekt közvetlen célja, hogy Kunsziget Község Önkormányzatának tulajdonában lévő ingatlanokon a belterületi csapadékvíz elvezető rendszer képes legyen ellátni a nagy intenzitású, megnövekedett csapadékmennyiség megfelelő kezelését és elvezetését az érintett közútszakaszok mentén, továbbá olyan megfelelő csapadékvíz elvezető rendszer kialakítása és ezzel a veszélyeztetett területről a vízelvezetés megoldása, mely képes a csapadékvíz okozta károk megelőzésére.
A ötödik mérföldkőben vállalt és megvalósított eredmény: A projekt fizikai befejezése, eredményességmérési indikátor teljesítése. Szemléletformáló, tájékoztató akció lebonyolítása.
A projektben előírt műszaki-szakmai eredmények és monitoring mutatók teljesültek. A tájékoztatás, nyilvánosság biztosítás vonatkozásában teljesültek a kötelező nyilvánosság aktuális elemei.
A projektmenedzsment a tervezett ütemben végezte feladatát.
A projekt megvalósításának kezdete: 2021.08.01.
A projekt fizikai befejezésének határideje: 2023.04.01.
Záró elszámolás benyújtásának határideje: 2023.06.30.
Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, a kockázatmegelőzés-, és kezelés előmozdítása 5. számú EU Tematikus Céllal összhangban a települések belterületi csapadékvíz elvezetési, szikkasztási - gazdálkodási rendszerének kialakítása, fejlesztése, környezetbiztonságának növelése, környezeti állapotának javítása, a belterületek ár-, belvíz- és helyi vízkár veszélyeztetettségének csökkentése, a felszíni vizeink minőségének javítása, a további környezeti káresemények megelőzése. A felhívás esetében a cél a belterületre hullott csapadékvizek és felszín alól előtörő fakadó vizek rendezett és kártétel nélküli elvezetése, szikkasztása a belterületen áthúzódó vízfolyások és belvízcsatornák, belvíz elvezető rendszerek rendezése és a települések belterületének védelme a külterületeken keletkezett vizek káros hatásaitól.
Átfogó cél: A projekt közvetlen célja, hogy belterületi csapadékvíz elvezető rendszer képes legyen ellátni a nagy intenzitású, megnövekedett csapadékmennyiség megfelelő kezelését és elvezetését az érintett közútszakaszok mentén, továbbá a megfelelő csapadékvíz elvezető rendszer kialakítása és ezzel a veszélyeztetett területről a vízelvezetés megoldása és a csapadékvíz okozta károk megelőzése.
Specifikus célok: A tervezett beruházás számos további célok megvalósításában közreműködik, melyek megvalósulása az önkormányzatot, lakosságot, ill. az érintett vállalkozásokat egyaránt pozitívan érinthet:
- jelentős anyagi károk kivédése;
- a belterületi létesítményeket veszélyeztetettségének megszüntetése;
- a településrészben az életminőség javulása.
- További specifikus célok:
- települési (közlekedési) alapinfrastruktúra megvédése,
- közterületek állapotának állagmegóvása,
- esélyegyenlőség biztosítása,
- népességmegtartó településfejlesztés.
A Terület és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) célja az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés uniós stratégiával, valamint a „Magyarország Partnerségi Megállapodása a 2014–2020-as fejlesztési időszakra” c. dokumentumban ismertetett, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, a kockázat megelőzés-, és kezelés előmozdítása 5. számú EU Tematikus céllal összhangban a települések belterületi csapadékvíz elvezetési, gazdálkodási rendszerének kialakítása, fejlesztése, környezetbiztonságának növelése, környezeti állapotának javítása, az ár-, belvíz- és helyi vízkár veszélyeztetettségének csökkentése, a további környezeti káresemények megelőzése. A projekt a jogszabályi környezet vonatkozásában bemutatottak szerint összhangban van az operatív programmal.
Eredményeként megvalósul a csapadékvíz belterületről való biztonságos elvezetésének érdekében a vízkárokkal veszélyeztetett területeken a csapadékvíz elvezető infrastruktúra fejlesztése. Megvalósul a biodiverzitás elmélete. Az ember a víz-levegő-föld összhangja kölcsönös komplexitása, egymásra hatása. Esztétikus falukép, Jövőnkért érett felelősség tudat alakítása.
A megvalósuló infrastruktúra fejlesztés által javul a települési környezet, amely hozzájárul a gazdasági tevékenységek és vállalkozások ösztönzéséhez, valamint kedvezőbb életminőséget biztosít, így segíti a népességmegtartást.
Projektünk a TOP 2.1.3-16 kódszámú, „Települési környezetvédelmi infrastruktúra-fejlesztések” című pályázati felhívás előírásaival összhangban valósul meg az alábbi tevékenységek alapján:
Önállóan támogatható tevékenységek
A) Belterület védelmét szolgáló vízelvezető-hálózat fejlesztése, rekonstrukciója a csapadékvíz-gazdálkodás céljainak figyelembevételével.
b) Elválasztott rendszerű csapadékvíz-elvezető hálózat kiépítése, felújítása, fejlesztése, ezen belül: nyílt csapadékvíz elvezető rendszer, illetve belvíz elvezető hálózat építése mederkialakítással, helyreállítással, a műtárgyak átépítésével és helyreállításával együtt, valamint kizárólag indokolt esetben zárt csapadékvíz elvezető rendszer építése (pl. helyhiány miatt annak bemutatásával), felújítása, indokolt esetben vápás vízelvezető út építése. Belterület védelme érdekében a befogadó vízfolyásokon szükséges beavatkozások.
Kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek
a) Az infrastrukturális beavatkozásokat kiegészítő szemléletformáló, tájékoztató akció.
b) Nyilvánosság biztosítása – ÁÚF c. dokumentum 10. fejezete alapján.
Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek:
b.) Csapadékcsatorna-hálózat építéssel közvetlenül érintett, a beruházás során sérült közúthálózat burkolat, járda, kapubejáró, parkoló felület beruházás előttivel azonos típusú burkolattal történő helyreállítása (teljes útburkolat felújítása kizárólag indokolt esetben lehetséges), átereszek átépítése, bővítése.
Nem támogatható tevékenységek
A projekt keretében „Nem támogatható tevékenység” nem valósul meg.